משברי חיים

כל אדם מתמודד במהלך חייו עם משברים שונים. חלק מהמשברים הם משברים נורמטיביים וצפויים ומהווים חלק ממהלך החיים הטבעי. לדוגמא: ילד שהולך לראשונה לגן או לכיתה א', עליה לחטיבה בכיתה ז' ואחר-כך לתיכון, בגרויות, צבא, כניסה לעבודה, פרישה מעבודה בגיל הפנסיה, תהליכי הזדקנות ועוד. גם ארועים משמחים יכולים לגרום למשבר כמו: חבר או חברה ראשונה, נישואים, הולדת ילד ועוד. משברים אחרים לעומתם כוללים ארועים בלתי צפויים כגון מחלות, אובדן פתאומי של אנשים קרובים, תאונות, פיטורים מעבודה ועוד.

כל שינוי, לטובה או לרעה, בין אם נורמטיבי ומתוכנן ובין אם בלתי צפוי, כרוך בכאב ובתהליך הסתגלות. לעתים התגובות למשבר יכללו ביטויי לחץ, חרדה, כעס או כאב רגשי, ולעתים ייצרו שינויים התנהגותיים חיוביים. אנשים שונים נבדלים האחד מחברו באופן התגובה שלהם למשבר, וביכולת ההתמודדות עם משברים מסוגים שונים. ישנם אנשים שפיתחו חוסן ויכולת התמודדות עם השינויים והמשברים שקורים בחייהם ואחרים מתמודדים בצורה פחות טובה.

אם אתם מתקשים להתמודד עם משברים באופן כללי או עם משבר ספציפי, כדאי לשקול פניה לקבלת עזרה מקצועית על מנת להסתגל טוב יותר ולאפשר התמודדות טובה יותר עם הארוע. ככל שהפניה לעזרה תהיה סמוך יותר לארוע המשברי, כך הטיפול יהיה קצר יותר ויחסוך כאב וסבל ויקטין את עלות הטיפול.

בטיפול נבדוק מה הקושי שגורם לנו להתמודדות פחות טובה עם המשבר ונעבוד יחד למציאת דרכי התמודדות יעילה יותר שתהפוך את הארוע המשברי להזדמנות לצמיחה אישית.

שיחה עם שמעון

כתבו לנו

שיחה עם נעמי

גלילה למעלה דילוג לתוכן