פגיעות מיניות

תקיפה מינית היא כל התנהגות ו/או מעשה בעל אופי מיני הנכפה על אישה, גבר, ילד או ילדה ללא הסכמה, בניגוד לרצון החופשי ושלא מבחירה; או, כשההתנהגות או המעשה המיני נעשה תוך ניצול פערי כוחות, חולשה, או גיל צעיר, באופן שלא מאפשר לנפגע או לנפגעת להסכים או להתנגד באופן חופשי. תקיפה מינית יכולה להתבצע בידי גבר, אישה, קטין או קטינה.

תקיפה מינית היא אקט אלים מצד התוקף כלפי מי שנתפס בעיניו כחלש ממנו. בניגוד למה שהרבה חושבים, תקיפה מינית אינה דחף מיני בלתי נשלט, אלא פשע שנעשה במודע, במטרה לשלוט בקורבן ולהשפילו.

בשנים האחרונות עלתה המודעות החברתית, ובעקבותיה הדיווחים על פגיעות מיניות. הפעילות של מרכזי הסיוע והתקשורת מאפשרת התהוות של דיון ציבורי בנושא שהיה לא מדובר במשך שנים רבות.

החשיפה התקשורתית מעלה זכרונות שהיו מודחקים שנים רבות, ולעתים, איזכור של הנושא יכול להוות טריגר להצפה רגשית.

נמצא שאישה אחת מכל ארבע נשים עברה אונס, ואחת מכל שלוש נשים חוותה פגיעה מינית בילדותה (Russel, 1986). לפי ההערכה, אחת מכל שלוש נשים ואחד מכל ארבעה גברים יעברו פגיעה מינית לפני גיל 18 שנים (Shaw, 1999).

במחקר משנת 1994, אשר בחן את שיעורי הפגיעה בילדות בהסתמך על דיווחים של מבוגרות, עלה כי 31% מהנשים עברו פגיעה מינית בילדות. עד אחת מכל שבע ילדות עוברת גילוי עריות. עד גיל 12, שיעור הבנים הנפגעים מינית זהה לשיעור הבנות. מעל 85% מכלל מקרי התקיפה המינית מבוצעים על-ידי אדם המוכר לקורבן.

אירועים טראומטיים מעמתים את האדם עם מצבים קיצוניים של אימה וחוסר ישע, ומעוררים תגובות של קטסטרופה. הגוף מגיב בתגובת קיפאון, או מתגייס לפעולה נמרצת של לחימה או בריחה, בנוסף לרגשות עזים של פחד וכעס (Fight, Flight or Freeze response).

גם זמן רב לאחר חלוף הסכנה, עדיין יש שינויים מתמידים בדריכות בגוף, ברגש, בהכרה ובזיכרון. שיווי המשקל הפנימי מופר, וכל מרכיב של התגובה הרגילה לסכנה ממשיך ומגיב בצורה מוקצנת, גם אם אינו יעיל. לנוכח סכנה נשנית של התעללות, מתפתחת דריכות מתמדת.

מכון רביד מתמחה בטיפול בפגיעות מיניות משנת 1984.

ביבליוגרפיה

Russel DEH, The Secret Trauma: Incest in the Lives of Girls and Women. New York, Basic Books, 1986.

Shaw JA, (1999).Practice parameters for the assessment and treatment of children and adolescents who are sexually abusive of others. American Academy of Child and Adolescent Psychiatry Working Group on Quality Issues. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. 38(12 Suppl):55S-76S. Review.

 

Finding Courage to Talk About Child Sexual Abuse | Jill Tolles

The Secret That Almost Killed Me | Kirsten Johnson

שיחה עם שמעון

כתבו לנו

שיחה עם נעמי

גלילה למעלה
דילוג לתוכן