כיצד הגעתי ל-EMDR?

עם תחילת לימודי העבודה הסוציאלית, ב-1984, התנדבתי ב"מרכז סיוע לנפגעות אונס ותקיפה מינית" בחיפה, וההכשרה האמיתית הרצינית שלי היתה במרכז, עם קרבנות אונס, עוד לפני שהתחילה העבודה המעשית בלימודים.

יחד עם ההתמקצעות שלי "גדלתי" גם במרכז והפכתי לרכזת של כל התחום הטיפולי. בכל המקומות הציבוריים שבהם עבדתי, הגיעו אלי כל אותם נפגעי ונפגעות תקיפה מינית, כי כנראה הרגישו שאתי אפשר לדבר גם על הדברים האלה, שלפחות אז, היו פחות נגישים למטפלים אחרים. מן הסתם, אלה היו הלקוחות הראשונים שלי כשהתחלתי לעבוד באופן פרטי.

כשהגעתי ללימודי הפסיכותרפיה, אחת המרצות טפטפה לנו כל הזמן את המלה EMDR, בפרט למי שהתמודד בטיפול בטראומות, כמוני. ואז החלטתי לעשות מעשה ויצאתי לדרך. בתחילה, השיטה נראתה לי כל-כך מופרכת, אבל לאט-לאט נכבשתי. למעשה, התחלתי להתנסות עוד באותו יום של ההשתלמות. הגעתי לקליניקה והתחלתי להשתמש במה שלמדנו באותו יום, ולמרבה ההפתעה זה עבד לא רע, ורק אני הרגשתי קצת מטופשת עם תנועות הידיים. אבל עם הצלחות לא מתווכחים, ולכן המשכתי להתנסות. עם הזמן הגיעו אלי אנשים שחיפשו מטפלי EMDR באזור, וכך הלכתי והשתכללתי. המשכתי להתמחות ולהתפתח והיום אני מוסמכת להדרכת מטפלים ב-EMDR.

אני משתדלת להגיע לכל השתלמות כדי לעבות את הידע שלי. היום אני עובדת הרבה עם EMDR, גם בזכות מטופלים שיודעים מה הם רוצים, וגם בזכות האפקטיביות של השיטה. אני משתמשת ב-EMDR במגוון רחב של טיפולים, ואין ספק שצורת החשיבה תורמת ומקדמת אותי גם כשאני לא מטפלת בצורה המסורתית של EMDR.

מה שקוסם לי בעבודה הזו, זה שהשליטה נמצאת אצל המטופל, והמוח שלו לוקח אותנו בעצם אל ה"פתרון", אל המשאבים, אל הכוחות.

ופה אני חוזרת בעצם לחשיבה הפמיניסטית הטיפולית מימי מרכז סיוע שדוגלת בשוויוניות בין המטפל למטופל, ושחובקת בתוכה את ההבנה שהמקומות יכולים להתחלף, ומי שמסייעת כיום ויושבת בתפקיד המטפל, יכולה מחר להיות במקום הנפגע ולהיות מטופלת.

בעבודת EMDR הרבה פעמים יש את העמימות הזו לגבי הכיוון שאליו תלך הפגישה, ויחד עם זאת את הבטחון (בעקבות הנסיון שכבר רכשתי) שיהיה בסדר. ואכן, גם אם נורא קשה בפגישה, והכאב גדול מנשוא, יש מציאת כוחות והחלמה, והליכה קדימה שכל כך משמעותית, במיוחד אצל אנשים כמוני שהאופטימיות חשובה להם.

פסיכותרפיית EMDR מאפשרת לעבוד גם על רכישת מיומנויות וחיזוקן וכך לעבוד על הפן החיובי של העצמה ומימוש הפוטנציאל.

נעמי רביד

שתפו עמוד זה:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מי אנחנו

מכון רביד עוסק בטיפול בילדים, מתבגרים ומבוגרים, הדרכת מטפלים, אימון והדרכת הורים.
אנחנו רואים את העבודה הטיפולית כזריעת זרעים של מודעות, הבנה וקבלה המובילים לשינוי, העצמה ואיזון.
המטרה שלנו היא להביא את הפונים אלינו לתפקוד טוב יותר, דימוי עצמי גבוה יותר ושביעות רצון מהבחירות שעושים בחייהם.
המסע הטיפולי אינו פשוט במרבית המקרים, אך הוא מרגש ועוצמתי.

מצפים לכם.

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

ללא ספאם. מידע אודות פעילויות חדשות ועדכונים.

רשתות חברתיות

מאמרים נוספים

קטגוריות

קבוצת תמיכה לנפגעות פגיעה מינית

7 טיפים לבריאות, רוגע, ומצב רוח בתקופת הקורונה

מאמרים נוספים

גלילה למעלה דילוג לתוכן